×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa Tiyatrosu Kitap Serisi Enstitümüzde Tanıtıldı

Yazıcı-dostu sürüm

Viyana Don Juan Arşivi ve Hollitzer Verlag'ın "Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa Tiyatrosu" (Ottoman Empire and European Theatre) konulu kitap serisi projesi Viyana Yunus Emre Enstitüsünde tanıtıldı. Özellikle 18. Yüzyıl Osmanlı ve Avrupa devletleri arasındaki kültürel etkileşime yoğunlaşan kitap serisi, Türk imajının Avrupa’nın sanat sahnelerinde nasıl ele alındığına odaklanıyor. Müzik, sahne sanatları, görsel sanatlar dahil olmak üzere iki kültürün etkileşimlerini detaylı bir biçimde ortaya koyuyor.

2008 yılında başlanan proje kapsamında, alanında uzman akademisyenlerin yazdığı makalelerden ve uluslararası sempozyum çıktıları kitaplaştırılmış ve 12 ciltlik bir külliyat ortaya çıkmıştı. Tanıtım toplantısında söz alan Viyana Don Juan Arşivi Müdürü Dr. Matthias Pernersdorfer ve proje editörü Dr. Suna Süner projenin gelişim süreci ve detaylarıyla alakalı katılımcılara bilgiler verdiler. Proje kapsamında 14 uluslararası konferansın tertip edildiğinin altını çizen yetkililer, onlarca akademisyenin de makaleleriyle katkıda bulunduğuna değindiler. Konuşmaların ardından Yeden Türk Müziği Topluluğu, 18. yüzyıl klasik Türk müziğine ait eserlerden örnekleri seslendirdi.

Viyana Yunus Emre Enstitüsü, 2021 yılında Viyana Don Juan Arşivi ile iyi niyet protokolü imzalamış, protokol kapsamında projenin tanıtılması kararlaştırılmıştı.

Diğer Etkinlikler

T.C. Prag Büyükelçiliğinin desteğiyle Turkczech derneğinin düzenlediği Brno Türk Günleri kapsamında Viyana Yunus Emre...

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Hermann Kiehl çevirisiyle yayına hazırladığı seçme Ömer Seyfettin...

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Hermann Kiehl çevirisiyle yayına hazırladığı seçme Ömer Seyfettin...

Uluslararası Kültürel Çeşitlilik Organizasyonunun (ICDO) bu sene beşincisini düzenlediği Kültürlerarası Uzun Gece...