Bağlama Üstadının 50 Yıllık Birikimi 3 Dilde Yayınlandı

13/06/2019

12 Haziran 2019 tarihinde uzun yıllardır Viyana’da yaşayan ve bağlama alanında birçok öğrenci yetiştiren Mansur Bildik’in Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak kaleme aldığı “Bağlama Metodu” kitabının tanıtımı yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım ve Viyana Başkonsolosu Asip Kaya’nın da katıldığı programda bağlama ustası Bildik’in hem Türk hem de yabancı öğrencilere yönelik pratik bilgiler içeren kitabı okuyucusuyla buluştu. Bildik konuşmasında, “Bağlama Türklerin Anadolu’ya göçüş esnasında beraberinde getirdikleri kopuzun bugün aldığı biçimdir. Orta Asya’dan gelmesine karşın Anadolu’da büyük bir gelişme kaydetmiştir, kaleme alınan ‘’Bağlama Metodu’’ kitabı da bu enstrüman ile ilgilenen, öğrenmek isteyen herkes için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.“ dedi.

Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Halil İbrahim Doğan yaptığı açıklamada, Mansur Bildik’in Türkiye’nin kültür elçilerinden biri olduğunu ifade ederek 30 senelik emeklerinin karşılığı olarak 2008 yılında Viyana eyaletinden altın üstün hizmet madalyası aldığını, 2009 yılında aldığı Birleşmiş Milletler adına Dünya Barış Federasyonundan Barış Elçisi ödülü ile bu başarıyı perçinlediğini vurguladı. Doğan, Avrupa’da Mansur Bildik gibi Türk kültürüne katkıda bulunan kişilere Enstitünün her zaman destek olduğunu ve olmaya devam edeceğini hatırlattı.     

Kitap tanıtımı sonrası Bildik, öğrencileri Abdullah Dikeç ve Martin Diamant ile birlikte bir konser verdi. Türkü, ilahi, nefes, deyiş gibi farklı türlerden örneklerin yer aldığı konser, katılımcılardan büyük beğeni topladı.