×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Yunus Emre Ölümünün 700. Yılında Viyana’da Anıldı

Yazıcı-dostu sürüm

Viyana Yunus Emre Enstitüsü, 28 Eylül Salı günü Viyana Türkenschanz Park’ta bulunan Yunus Emre Çeşmesi önünde büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre’yi vefatının 700. Yılı münasebetiyle düzenlediği konserle yâd etti.

Yunus Emre’yi Anma Konserinde, Yunus Emre’nin yüzyıllardır dilden dile gönülden gönüle dolaşan şiirlerinin, Türk musikisi formlarıyla bestelenmiş halleri açık hava konseriyle dinleyici ile buluştu.

Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, AGİT Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hatun Demirer, Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, Viyana 18. Bölge Belediye Başkanı Silvia Nossek’in yanı sıra birçok davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdiresi Ayşe Yorulmaz,  böyle bir konseri organize etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yorulmaz, “Bugün Enstitümüzün de ismini aldığı büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre’yi vefatının 700. Yılı dolayısıyla düzenlediğimiz konserin bizler için farklı bir önemi var. Yunus Emre yaşamı boyunca insan, doğa sevgisi, hoşgörü, barış ve kardeşlik konularını ele alarak kendi duru dili ile halka seslendi. Bizde bu sesin bir parçası olduğumuz için gururlu ve mutluyuz” dedi.

Yorulmaz’dan sonra sözü alan 18. Bölge Belediye Başkanı Silvia Nossek, Yunus Emre çeşmesinin kendisi için ayrı bir önemin olduğunu belirterek, ‘’Ne zaman çeşmenin önünden geçsem Yunus Emre’nin ruhunu, barışın ruhunu, birlikteliğin ruhunu hissediyorum’’ diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ise konuşmasında, Yunus Emre Çeşme’sinin tarihi önemine değindi. 1991'de Türkiye tarafından yapılan Yunus Emre Çeşmesi'nin iki ülke arasındaki dostluğun önemli sembollerinden olduğunu söyleyen Ceyhun, bu sembolün gelecek nesillere taşınması ve korunmasının önemine işaret etti.

Yoğun ilgi ile karşılanan konserde, tamamı Yunus Emre’nin şiirlerinden oluşan eserler, ney, kudüm, bendir, ud, kanun ve klasik kemençe sazlarının eşlik ettiği dört kişilik hanende topluluğuyla icra edildi.

Diğer Etkinlikler

T.C. Prag Büyükelçiliğinin desteğiyle Turkczech derneğinin düzenlediği Brno Türk Günleri kapsamında Viyana Yunus Emre...

Viyana Don Juan Arşivi ve Hollitzer Verlag'ın "Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa Tiyatrosu" (Ottoman Empire and European...

Viyana Yunus Emre Enstitüsü ve Mimose Boşnak Kadınlar Korosu tarafından organize edilen Ramazan programı 11 Nisan...