×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Viyana'da Klasik Türk Müziği Esintisi

Yazıcı-dostu sürüm

Viyana Yunus Emre Enstitüsü 17. ve 18. yüzyılda bestelenmiş klasik Türk müziğinden seçme eserlerin yer aldığı konseri 15 Kasım'da Viyanalılarla buluşturdu. Kültür Bakanlığı sanatçılarından Dü-Şems Topluluğu, klasik kemençede Emre Erdal, udda Osman Kırklıkçı, ritimde Dr. Osman Öksüzoğlu ve hanende Hakkı Gürsoy Dinçer’in sahne aldığı konser dinleyenlerden tam not aldı.

 Konserde klasik Türk müziği bestekârlarından Benli Hasan Ağa, Sultan 3. Selim, Sultan 2. Mahmut, Hacı Sadullah Ağa, Tab’i Mustafa Efendi ve Dede Efendi gibi bestekârların farklı form ve makamlardaki eserlerinden örnekler sunuldu. 

Dü-Şems topluluğundan Kemençevi Emre Erdal Viyana’da böyle bir konser vesilesiyle bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Konsere ilginin hayli yüksek olduğu ve salonun tıklım tıklım dolu olmasının kendilerini sevindirdiğini söyleyen Erdal, yurt dışında Türk müziğini insanlarla buluşturmanın kendilerinin bir misyonu olduğunu sözlerine ekledi.

Türk Hava Yollarının bilet desteği sağladığı konsere, yerli ve yabancı birçok sanatsever katıldı.