Ramazan Coşkusu Viyana’da Yaşandı

Yazıcı-dostu sürüm

Viyana Yunus Emre Enstitüsü ve Mimose Boşnak Kadınlar Korosu tarafından organize edilen Ramazan programı 11 Nisan Pazartesi günü Viyana’da büyük bir coşkuyla icra edildi.

T.C. Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert ve Azize Ceyhun’un iştirak ettiği programda Türkçe, Boşnakça ve Arapça Ramazan ilahileri seslendirildi. Ayrıca programda Boşnak hattat Zana Tahirovic-Hadzic’in eserlerinden oluşan sergi de yer aldı. Yeden Türk Müziği Topluğu, Osmanlı geleneğinde yer alan ve Enderun teravihinde icra edilen 5 farklı makamda 10 ilahiyi icra etti. Mimose Boşnak Kadınlar Korosu Bosna geleneğinde yer alan Boşnakça Ramazan ilahilerine yer verdiler. Programda misafir sanatçı olarak yer alan Lübnanlı ses sanatçısı Yara Zeitoun ise Arapça eserleri seslendirdi. Konserin sonunda katılımcılar hat sergisini gezme imkanı buldular.

Viyana’da yaşayan Müslim ve gayrimüslim farklı milletlerden oluşan katılımcıların yoğun olarak iştirak ettiği programın sonunda ise Türk ve Bosna mutfağından lezzetlerin bulunduğu iftar sofrası yer aldı.

Diğer Etkinlikler

Viyana Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği sergi ve konferansta “Ayrılık ve Göç” kavramları hem resim hem de şiir...

Viyana Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği ve alanında akademisyen müzisyenlerin yer aldığı “Klasik Türk Müziğinin...

Vienna Goes Europa Derneği’nin düzenlediği ve 23 ülkenin katıldığı “Avrupa Günü” festivalinde Viyana Yunus Emre...

T.C. Prag Büyükelçiliğinin desteğiyle Turkczech derneğinin düzenlediği Brno Türk Günleri kapsamında Viyana Yunus Emre...